PRP (پی آر پی) چیست

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

انواع زخم های سوختگی

سوختگی یکی از شایعترین آسیب های خانگی به ویژه در بین کودکان است. اصطلاح سوختگی به معنای احساس سوزش ناشی از این آسیب است. سوختگی صدمه ای به بافت های بدن شما است که در اثر گرما ، مواد شیمیایی ، برق ، نور خورشید یا تابش ایجاد می شود. پوسته های ناشی از مایعات گرم و بخار ، آتش سوزی در ساختمان و مایعات و گازهای قابل اشتعال شایع ترین دلایل سوختگی هستند.

تاثیر تغذیه بر روند ترمیم زخم

امروزه ثابت شده که بین تغذیه و بهبود زخم ها رابطه نزدیکی وجود دارد. به این صورت، بیمارانی که به علل گوناگون دچار زخم یا جراحتی شده اند نقصان مواد غذایی در آنان سبب طولانی شدن بهبود آنها شده و مشکلات و عوارض متعددی را برایشان به وجود می آورد.

سوءتغذیه، قدرت عملکرد سیستم های قلبی و ایمنی را کاهش می دهد، خطر ایجاد عفونت ها را زیاد و روند بهبود زخم ها را طولانی تر می کند. برای دستیابی به نتایج مطلوب در بهبود سریع زخم هایی که به علل مختلف ایجاد می شوند. برای ترمیم بافت ها لازم است که فرد از رژیم غذایی متعادل و حاوی کالری، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری برخوردار باشد، همچنین نیاز به جذب میزان زیادی مایعات، سدیم و پتاسیم دارند تا پوست آسیب دیده را ترمیم کنند. در غیر این صورت احتمال دهیدراته شدن بدن وجود دارد.

بیمارانی که دارای زخم ها یا جراحات متعددی هستند، برای ساخته شدن بافت ها و سلول های جدید و سنتزکلاژن و در نهایت بهبود زخم ها به پروتئین و برای تامین انرژی به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند. به دلیل آن که برای ترمیم یا بازسازی بافت ها به انرژی نیاز است، کربوهیدرات ها بهترین منبع مستقیم برای تولید این انرژی هستند و به بهبود سریع سلول های صدمه دیده در بافت های زخمی کمک می کنند. پروتئین ها از اولین و اساسی ترین موادی هستند که باید در حین ایجاد زخم مصرف کنید. این مواد به سرعت بافت های تخریب شده را بازسازی می کنند و در افزایش گلبول های سفید برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن نقش بسیار زیادی دارند.

در فصل سرما، مراقب مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با

خطرات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در فصل زمستان را جدی بگیریم

زخم دیابتی از نوع نوروپاتی

یکی از عوارض قابل توجه دیابت زخم پای دیابتی است

میلاد حضرت زینب سلام الله علیه و هفنه پرستار بر عم

برگزاری بزگداشت روز پرستار به مناسبت فرا رسیدن میلاد حضرت زینب سلام الله علیه توسط سازمان نظام پرستاری کشور

افتتاح اورژانس بیمارستان شهید کامیاب

اورژانس بیمارستان شهید کامیاب همزمان با دهه مبارک فجر به بهره برداری می رسد

پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مناسب بزرگداش

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پیامی ولادت با سعادت بزرگ بانوی عالم بشریت حضرت فاطمه زهرا(س) و هفته بزرگداشت مقام زن و مادر را به تمامی بانوان شاغل در واحدهای زیر پوشش این دانشگاه تبریک گفت.

دوره آموزشی

نوین طب شرق برگزار میکند :
دوره  آموزشی
مدرن ترین روشهای درمان زخم

برپایی پایگاه پایش سلامت در مسیر راهپیمایی یوم الل

 پایگاه پایش سلامت در مسیر راهپیمایی 22 بهمن 1395 درتهران برپا شد.

اخلاق حرفه ای باید در تمامی حوزه های سلامت مورد تو

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: اخلاق حرفه ای موضوعی جامع است که باید در تمامی حوزه های نظام سلامت مورد توجه قرار گیرد

هشتمین جشنواره فرهنگی ورزشی پرستاران کشور

برگزاری جشنواره فرهنگی و ورزشی به صورت متمرکز در خوزستان-اهواز

دفترچه تکمیلی آزمون استخدامی وزارت بهداشت منتشر شد.

 روز دوشنبه دفترچه تکمیلی آزمون استخدامی وزارت بهداشت از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر  شد، با انتشار این دفترچه در مجموع 38هزار و952 نیروی انسانی جدید به دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزوده می شود.

مراقب مخاطرات تنفسی و چشمی در استفاده از شوینده ها

در آستانه سال نو و همزمان با سنت خانه تکانی در کشورمان توجه به اصول ایمنی در مصرف مواد شوینده برای حفظ سلامت امری ضروری است.

مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره فرهنگی و ورزشی سازما

هم اکنون مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره فرهنگی و ورزشی سازمان نظام پرستاری در اهواز آغاز شد.

نظام سلامت به جراحی نیاز دارد

قائم مقام سازمان نظام پرستاری : نظام سلامت در شرایط بحرانی قرار دارد و می بایست هرچه زودتر جراحی شود.

برگزاری همایش جامع آموزش زخم